Альпром - наша робота завжди на висоті

+38‎(097)583-56-29

Промисловий альпінізм в Україні – що ж це таке та з чим його їсти

Промисловий альпінізм в Україні – що ж це таке та з чим його їсти

Дуже часто про цю професію говорять і пишуть з повагою і особливим акцентом на те, що вона для тих, хто любить висоту, свободу пташиного польоту і, звичайно ж, гідну оплату своєї праці.

Однак мова тут йде не про космонавтів і навіть не про льотчиків, а про фахівців, які виконують різні види робіт методом промислового альпінізму (промислових верхолазів). Їх робота виконується чітко за правилами та нормами і за допомогою професійного альпіністського спорядження. Цих людей ще називають промисловими альпіністами.

У нашій статті не буде урочистих метафор і порівнянь на тему цієї відважної професії – хоча якби було так завгодно, ми і це могли б написати. Разом з експертами в даній сфері ми хочемо оцінити ситуацію, що склалася на українському ринку промислового альпінізму.

Промисловий альпінізм в Україні

 

За оцінками експертів, попит на послуги промислового альпінізму в Україні зростає з кожним днем в суворій геометричній прогресії.

Із зростанням попиту значно зросла і конкуренція – не секрет, що зараз справи вітчизняних компаній, що займаються наданням послуг промислового альпінізму, ідуть вгору. Разом з тим, із кожної сотні таких компаній професійними можна назвати близько десяти-п’ятнадцяти, серед яких відзначаємо як компанії спеціалізовані, так і будівельні та клінінгові фірми. Сьогодні кількість компаній, що займаються промисловим альпінізмом, значно зросла, проте відсоток «гідних», на думку експертів, залишився на колишньому рівні – не більше 15% від загальної кількості компаній, що працюють на ринку.

На зростання конкуренції вплинуло і повернення додому багатьох українських фахівців, які раніше працювали в Європі і США. Останнім часом зростає наплив фахівців, бажаючих «попрацювати на висоті», в великі міста та обласні центри, з регіонів, де роботи для них практично немає.

Через досить високу конкуренцію, яка зросла останніми роками разом із популяризацією послуг промальпу, багатьом компаніям-аматорам, що працюють на українському ринку промислового альпінізму, доводиться пристосовуватися до труднощів, зменшуючи штат фахівців і суттєво зменшуючи їм зарплату, або переводячи їх на робочий тиждень за скороченим графіком. Це впливає на якість послуг, надаваних непрофесіоналами – адже важко забезпечувати вчасне та якісне виконання замовлень, коли компанія на крок від фінансового краху.

Серйозним змінам піддалася і кон’юнктура надання самих послуг промислового альпінізму: їх спектр зменшився, а компанії стали орієнтуватись на технічно більш складні види послуг (наприклад, складні монтажні робіт), які доцільні з точки зору формування гідного рівня вартості цих послуг. Великі компанії почали нехтувати такими замовленнями, як миття вікон та утеплення фасадів. В принципі, їх можна зрозуміти, адже ці послуги вимагають значних витрат робочого часу та водночас із цим коштують на порядок дешевше інших висотних робіт.

Декілька слів про особливості роботи на висоті

«Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті», затверджені Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України вимагають, щоб абсолютно всі працівники були забезпечені необхідними засобами захисту в разі падіння з висоти.

В цілому експерти переконані, що успіх роботи на висоті, а головне – її безпека, залежить від якості альпіністського спорядження.

До альпіністського спорядження відносяться запобіжні пояси, каски, страхувальні канати, запобіжні верхолазні пристрої, захисні сітки, знаки безпеки тощо, а також верхолазне спорядження, яке використовується разом із вищезазначеними засобами захисту.

Асортимент українських підприємств стає достатнім для комплектування необхідним спорядженням при виконанні висотних робіт будь-якої складності. При цьому за співвідношенням ціни та якості лідерство за вартістю однозначно закріплюється за спорядженням національних виробників.

Завдяки постійно збільшуваному асортименту і зростаючій якості вітчизняного спорядження останнім часом ставлення торгових організацій і екіпірувальних центрів до вітчизняного виробника стало змінюватися на краще. Єдине, що досі не показує себе на належному рівні у національних виробників – це декоративне покриття виробів.

Щодо надання послуг промальпу – воно повинне здійснюватися на підставі відповідної дозвільної документації, затвердженої в компетентних державних структурах. Для того щоб компанія мала можливість на законних підставах виконувати такі роботи, необхідно мати ліцензію на загальнобудівельні роботи (видає Міністерство регіонального розвитку та будівництва України) та дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (видає Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України). Окрім цього, у всіх працівників повинні бути документи, що підтверджують, що вони можуть виконувати роботи методом промислового альпінізму. Важливо, щоб ці посвідчення не були прострочені, оскільки переатестація промислових альпіністів проводиться щорічно.

ОСТАННІ НОВИНИ