Альпром - наша робота завжди на висоті

+38‎(097)583-56-29

Промисловий альпінізм: запаморочлива конкуренція

Промисловий альпінізм: запаморочлива конкуренція

У сфері промислового альпінізму сьогодні можна сміливо констатувати той факт,  що конкуренція тут дуже і дуже висока. Для клієнтів це означає не тільки зниження цін, але й труднощі з підбором виконавців робіт – намагаючись утриматися на плаву, альпіністи часто намагаються економити на якості послуг.

Професіонали відступають

Коли років десять тому в Україні почав формуватися ринок промислового альпінізму, його кадрову основу складали в основному спелеологи, що підробляють, і альпіністи. Професійним ринок став у середині 2000-х, коли утеплення висотних будинків, фасадні роботи, миття вікон, ремонт градирень і естакад стали проводити фахівці.

Протягом останніх двох-трьох років попит на послуги промальпіністів впав майже вдвічі – і це на тлі постійно зростаючої конкуренції. Пояснюється це тим, що багато українських фахівців, які раніше працювали в Європі, повернулись на батьківщину. Також зростає наплив у великі міста альпіністів з регіонів, де роботи для них практично немає.

Альпіністи-приватники, котрі часто-густо працюють без необхідних дозвільних документів, вносять свою долю в даний процес. Проте несправедливо було би не відзначити факт порівняно вигідної для замовника оплати праці таких “нелегальних” альпіністів – винагороду за виконану роботу вони просять все-таки набагато меншу, хоч це й може суттєво позначатися на якості результату. За різними оцінками, сьогодні лише в Києві працює більше тисячі таких альпіністів.

Через високу конкуренцію і падіння цін відкрити в цій галузі нову компанію зараз нереально – витрати на закупівлю обладнання та зарплату персоналу просто не окупляться. Компанії, що вже існують на ринку, змушені по максимуму скорочувати свій штат і істотно урізати зарплату, багато хто перевели працівників на скорочений робочий тиждень.

Крім того, компаніям промальпу доводиться скорочувати спектр послуг, переходячи на виконання технічно більш складних робіт – наприклад, зварювальних на висоті або ремонту промислового обладнання. Такі замовлення приватники не виконують. До того ж багато простих робіт (наприклад, миття вікон в літню спеку), вимагають великих трудовитрат, не порівнянних з розцінками на такі послуги (від 5-6 гривень за кв.м), тому великі промальп-компанії намагаються не брати такі замовлення.

Більшість замовлень сьогодні припадають на ремонт обладнання на промпідприємствах або на утеплення офісів та багатоповерхових будинків. Замовляють послуги промальпіністов і комунальні підприємства, але у них часто не вистачає коштів, щоб розрахуватися за роботи, тому з ними не особливо хочуть працювати. Виконують альпіністи і дрібні замовлення, наприклад, відкривають приміщення через вікно, якщо господар забув ключ, що обходиться приблизно в 400 грн.

 

Не завжди на висоті

Як пояснюють фахівці, про професіоналізм і кваліфікацію альпініста можна судити з його спорядження. Професійні висотники використовують в основному фірмове, тоді як приватники, які працюють від замовлення до замовлення, не можуть собі його дозволити. Серед документів, з якими бажано ознайомитися замовнику – ліцензія та дозвіл на проведення робіт на висоті.

Учасники ринку визнають, що якісні послуги можуть надавати і приватні альпіністи. Щоправда, заздалегідь перевірити їх компетентність, рівень підготовки, якість використовуваного обладнання і виконання робіт вкрай складно. Тому кращий спосіб знайти недорогих і тямущих приватників – рекомендація знайомих.

Часто недобросовісні альпіністи, бачачи низьку компетентність замовника, нишком економлять на будматеріалах та якості своїх послуг. Приміром, працюючи з зовнішнім утепленням квартири, вони не закріплюють плити утеплювача дюбелями, в результаті чого вся конструкція досить швидко може обвалитися. Найдешевша ціна для якісного утеплення на даний час становить не менше 160-170 грн за кв. м. Менша ціна може означати погані матеріали, відсутність шпаклівки або, наприклад, дешеву фарбу, яка не володіє водонепроникністю.

Найдешевші послуги альпіністів – миття вікон, а взимку – прибирання снігу. Дрібні ремонтні роботи (фарбування, герметизація швів, пристрій водостічної системи) обійдуться дорожче. Порівняно дорожчими є роботи з оштукатурювання та утеплення. Ціни ж на ремонтні, зварювальні роботи, монтаж та демонтаж конструкцій, а також інші нестандартні послуги встановлюються в індивідуальному порядку.

На більшість виконуваних промисловими альпіністами робіт надається певний термін гарантії, протягом якого замовнику безкоштовно виправлять виникаючі вади. Як правило, дефекти монтажу, будматеріалів або конструкцій проявляються набагато раніше гарантійного терміну – через місяць-другий. За цей час деталі виконаних об’єктів чи конструкцій притираються один до одного, і стає ясно, чи є дефекти. Пізніше різного роду поломки трапляються набагато рідше.

ОСТАННІ НОВИНИ